Przejdź do treści
Banner

Dla wolontariuszy

Zastanów się, ile masz czasu. Wiemy, że życie pędzi, a czasu nie da się rozciągnąć. Dlatego zachęcamy Cię do przeanalizowania swojego kalendarza i zastanowienia się, ile swojego czasu w tygodniu, w miesiącu chcesz poświęcić na wolontariat. Możesz wziąć udział w jednorazowym wydarzeniu lub zaangażować się na dłużej. To zależy od Ciebie.

Pomyśl o tym, co chciałbyś robić. Wolontariat ma różne oblicza i każdy może znaleźć coś dla siebie. Możesz towarzyszyć osobom starszym lub pomóc w organizacji dużego społecznego projektu. Warto zastanowić się, w jakich zadaniach czujesz się najlepiej, aby wolontariat był dla Ciebie radością.

Zdobądź wiedzę. Od 2003 roku w naszym kraju obowiązuje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która porusza kwestie związane m.in. z podpisaniem porozumienia i ubezpieczeniem. Zanim rozpoczniesz działanie, dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady, jakie masz prawa i obowiązki. Zapraszamy Cię na bezpłatne szkolenie dla początkujących wolontariuszy. O najbliższym terminie szkolenia "ABC wolontariatu" dowiesz się z naszej strony internetowej.

Daj się poznać. Jeśli konkretna oferta przykuła Twoją uwagę, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za wolontariuszy w danej organizacji lub instytucji. Przy każdej ofercie dostępne są dane kontaktowe lub formularz zgłoszeniowy. Umów się na wstępne spotkanie z koordynatorem i ustal zasady współpracy.

Poradnik prawny